Święto Narodzenia NMP - 8 września
08-09-2022 10:40 • Ks. Stanisław Rząsa

W czwartek, 8 września, przypada święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W Polsce ten liturgiczny obchód nazywany jest popularnie świętem Matki Bożej Siewnej. Przez wstawiennictwo Maryi będziemy modlić się za wszystkich pracujących na roli, aby ich praca i trud wydawały błogosławione owoce. W czasie Mszy Świętej obrzęd Błogosławieństwa ziarna siewnego. Zapraszamy do naszych świątyń na wspólną modlitwę.

Dziś z wielką radością obchodzimy święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, dziękując Bogu, naszemu Stwórcy, za ten wielki dar, jakim jest Maryja dla świata i każdego z nas.

Kościół świętuje narodziny Maryi przynajmniej od VI wieku. Chociaż Pismo Święte nie opisuje narodzin Maryi, to jednak apokryfy mogą nam pomóc zobaczyć rozwój pobożności chrześcijańskiej odnoszący się do Matki Zbawiciela. Według tych relacji, Anna i Joachim modlą się o dziecko. Otrzymują obietnicę, która będzie realizować Boży plan zbawienia świata. Taka historia, jak wiele odpowiedników biblijnych, od początku podkreśla szczególną obecność Boga w życiu Maryi.

Wielki teolog duchowości karmelitańskiej o. Gabriel od św. Marii Magdaleny pisze: „Narodziny Maryi to świt naszego odkupienia; Jej pojawienie się rzuca nowe światło na całą ludzkość: światło niewinności, czystości, łaski, olśniewającą zapowiedź wielkiego światła, które zaleje świat, gdy pojawi się Chrystus, Światło Świata”.

Narodziny Matki Boga rzucają nowe światło na życie każdego z nas. Maryja jest czczona jeszcze bardziej niż inni święci z bardzo prostego powodu – jest Matką naszego Pana Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Zbawiciela. Dzięki mocy Ducha Świętego i posłuszeństwu Maryi wobec woli Bożej, sam Bóg przyszedł w ciele i został poczęty w łonie Maryi. Ona może pełnić swoją rolę w historii zbawienia poprzez wiarę i posłuszeństwo. Maryja doskonale wypełnia wolę Bożą w swoim życiu dzięki wiernej odpowiedzi na słowo Boże. Św. Paweł przypomina nam, że Bóg wybrał nas w szczególnym celu. On ustanowił plan, aby doprowadzić nas, wybranych, do błogosławieństw, które przygotował. Zostaliśmy wezwani do bycia chrześcijanami, mamy upodabniać się do obrazu Chrystusa.

Historia zbawienia jest historią relacji Boga z człowiekiem, w której Bóg za wszelką cenę dąży do ocalenia człowieka, a więc prowadzi go do zbawienia. Wpatrując się dzisiaj w Maryję, chcemy zobaczyć tę prawdę o miłości Boga do człowieka oraz udział Maryi w tej historii. Możemy także zatroszczyć się o naszą relację z Bogiem i winniśmy to uczynić na wzór tej relacji, jaką miała Matka naszego Zbawiciela.

Na jednym z plakatów ruchu „Pro Life” można przeczytać następujące słowa: „Narodziny każdego dziecka zmieniają świat. Niech każde dziecko narodzi się dla lepszego świata”. Te słowa są nie tylko przesłaniem broniącym każdego poczętego dziecka, ale są także piękną prawdą odnoszącą się do dzisiejszego święta. Narodziny Maryi stały się dla całego świata momentem, który zmienia go na lepszy. Jeśli narodziny dzieci potrafią nieraz zmieniać rodziców, a nawet całe rodziny, to o ileż bardziej narodziny kogoś tak szczególnego jak narodziny Matki samego Boga. To właśnie narodziny naszej niebiańskiej Mamy są obchodzone ze względu na misję, jaką miała Maryja w historii zbawienia. Narodziny Maryi przez życie i zmartwychwstanie Jezusa zmieniły i nieustannie zmieniają świat na lepszy, a także zmieniają każdego z nas.

Możemy powiedzieć, że narodzenie Maryi to otwarcie się na nową jakość relacji z Bogiem, to skrócenie dystansu pomiędzy Bogiem a człowiekiem, to wreszcie dostosowanie do Niego swojego życia. Czasami w naszej pobożności maryjnej możemy skupić się bardzo na Jej niepowtarzalnych przywilejach – jak na przykład Niepokalane Poczęcie czy narodziny Jezusa – i wtedy łatwo można pominąć godne naśladowania cechy Jej życia. Dzisiaj wielkim prezentem urodzinowym, jaki możemy Jej ofiarować, jest uczynienie ze swojego życia takiej drogi, na której możemy nieustannie upodobnić się, tak jak Ona, do obrazu Jej Syna. Możemy tego dokonać, pozwalając się formować Bożemu słowu. Możemy także starać się rozwijać zgodnie z tym słowem tak jak Ona, a więc słuchając uważnie, przyjmując je i żyjąc zasadami Ewangelii. Dzięki temu łatwiej żyć świętością na co dzień, otwierając się na łaskę, która pomaga odnieść zwycięstwo nad grzechem i słabością.

Celem narodzin i życia Maryi było nie tylko stanie się Matką Jezusa według Bożego zamysłu, ale także ułatwienie nam upodobnienia się do Niej poprzez upodobnienie do Jej Syna. Nasze codzienne „amen” ma naśladować jej „fiat” podczas zwiastowania.

Prośmy Maryję, aby wstawiała się za nami dzisiaj, abyśmy mogli odpowiedzieć na łaski, o które Ona teraz wstawia się u swojego Syna oraz abyśmy mogli upodobnić się do Niego, jak Maryja, na zawsze.

o. Łukasz Drożak CSsR Prefekt Postulatu Prowincji Warszawskiej Redemptorystów oraz misjonarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów – Bardo