Akt przyjęcia Jezusa za Króla i Pana - 19 listopada
19-11-2016 15:19 • Ks. Stanisław Rząsa

Uroczystość Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana rozpocznie się w sobotę 19 listopada o godz. 10.00 w Krakowie-Łagiewnikach, w przeddzień zakończenia Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Jej kulminacyjnym punktem będzie liturgia Mszy św. o godz. 12.00. Jubileuszowy Akt będzie proklamowany przed Panem Jezusem wystawionym w Najświętszym Sakramencie. Jubileuszowy Akt jest nade wszystko aktem wiary, który potwierdza wybór Chrystusa i obliguje nas do życia na miarę zawartego z Nim przymierza. Przedłużeniem tej uroczystości będzie podjęcie Jubileuszowego Aktu podczas liturgii parafialnych we wszystkich kościołach w Polsce.

Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach zaproszeni są wszyscy wierni, także ze środowisk polonijnych na całym świecie. Szczególne zaproszenie biskupi kierują do członków ruchów, wspólnot i stowarzyszeń kościelnych oraz do polskiej młodzieży. –  Zostawcie „kanapę” i ruszcie w drogę, zabierając z sobą cały entuzjazm wiary  – zachęcają. Piszą, że realizacja dzieła intronizacji, czyli wywyższenia Jezusa w naszym życiu osobistym, rodzinnym, kościelnym i narodowym, nie będzie czymś łatwym. – Dlatego – jak czytamy w liście – wydarzenie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia musi być „jak mocne uderzenie w dzwon, byśmy się obudzili i z radością podjęli trudne zadanie, przekonani o jego nieodzowności”.

Biskupi proszą, by proklamację Jubileuszowego Aktu poprzedziła nowenna, odmawiana w świątyniach, klasztorach i seminariach. Zachęcają też do modlitwy do Ducha Świętego oraz dołączonej do tekstu listu „Modlitwy do Jezusa, naszego Króla i Pana”. – Trzeba treść Aktu poznać, w sercu rozważyć i przyjąć. By zaś dobrze zaowocował w naszym życiu, należy zadbać o stan łaski uświęcającej, a więc o serce czyste, pojednane z Bogiem i z bliźnimi – piszą. Podkreślają, że owocność włączenia się w Jubileuszowy Akt będzie zależała od wcześniejszego przygotowania swego wnętrza.