Niedziela Zmartwychwstania - 27 marca
27-03-2016 10:55 • Ks. Stanisław Rząsa

Świadectwo Apostoła Piotra o zmartwychwstaniu, które usłyszymy w czytaniu z Dziejów Apostolskich, jest pierwszym przemówieniem skierowanym do pogan. Stąd też nie znajdziemy w nim żadnych cytatów biblijnych, gdyż dla pogan taka treść byłaby nieczytelna. Mamy zatem przykład pierwszej katechezy, która wykorzystuje późniejsze zasady inkulturacji. Nie umniejsza to jednak w żadnym stopniu przekazu najbardziej fundamentalnej prawdy chrześcijaństwa − zmartwychwstania Chrystusa, którego świadkiem był Święty Piotr.

Niech dzisiejsza liturgia słowa uzdolni nas do odważnego dawania świadectwa o tym fakcie, które będzie czytelne dla każdego człowieka.

W ten radosny dzień zmartwychwstania Jezusa Chrystusa przyszliśmy do naszego parafialnego kościoła, aby wyśpiewać radosne Alleluja. Chcemy razem z całym stworzeniem dziękować za dzieło odkupienia, za Chrystusowe zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Tak jak niewiasty i Apostołowie, biegniemy do grobu, który jest pusty, próbujemy zrozumieć to, co się wydarzyło tej nocy i poranka i chcemy wołać: „Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja!”.
Od pustego grobu, Drogim Parafianom i Gościom, pragniemy przekazać najserdeczniejsze życzenia, aby zmartwychwstały Pan i Zbawiciel opromieniał swoją łaską i błogosławieństwem każdą chwilę życia i by udzielał zdrowia i wszelkich potrzebnych darów.

W ten radosny dzień zmartwychwstania Jezusa Chrystusa spotykamy się w naszych świątyniach, aby wyśpiewać radosne Alleluja. Chcemy razem z całym stworzeniem dziękować za dzieło odkupienia, za Chrystusowe zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Tak jak niewiasty i Apostołowie, biegniemy do grobu, który jest pusty, próbujemy zrozumieć to, co się wydarzyło tej nocy i poranka i chcemy wołać: „Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja!”. Od pustego grobu, Wszystkim, pragniemy przekazać najserdeczniejsze życzenia, aby zmartwychwstały Pan i Zbawiciel opromieniał swoją łaską i błogosławieństwem każdą chwilę życia i by udzielał zdrowia i wszelkich potrzebnych darów.

Zmartwychwstanie Chrystusa oznacza, że śmierć przestała panować nad człowiekiem. Śmierć nie jest kresem naszej historii. Jest początkiem nowego rozdziału. Istnieje życie po śmierci. Jest to życie z Bogiem, które może istnieć i rozwijać się obecnie. Celem naszego obecnego życia jest przygotowanie się do tamtego. Podobnie jak okres przed urodzeniem się dziecka jest przygotowaniem do jego życia po urodzeniu. Szatan przegrał z Chrystusem. Chrystus daje nam możliwość wygrania z każdym grzechem, wygrać nasze życie na wieczność szczęśliwą.

Jednak życie po śmierci nie jest jedynym motywem Wielkanocy. Święta wielkanocne mówią wiele o życiu tu, na ziemi. Życie ma znaczenie. Człowiek żyje zarówno w wymiarze ducha, jak i ciała; w naszej obecnej kondycji oba wymiary zależą od siebie wzajem. Życie samo zależy od miłości. Nasza wiara w zmartwychwstanie gwarantuje nam, że życie odniesie zwycięstwo nad śmiercią i miłość zatriumfuje nad grzechem; egoizmem nienawiścią. I dlatego naprawdę można cieszyć się życiem!

Wielkanoc nie usuwa cierpienia ani nie chroni przed śmiercią fizyczną. Co więcej, przed zmartwychwstaniem Chrystusa w centrum cierpienia znajdowała się tylko rozpacz. Jednakże cierpienie i śmierć mają teraz odmienny charakter, ponieważ Chrystus cierpiał i umarł. Teraz za sprawą Chrystusa miejsce to wypełnia nadzieja. Gdy cierpimy lub popadamy w depresję, kiedy czujemy się opuszczeni lub kiedy umieramy, i powierzamy się Chrystusowi, to nasze cierpienie nie niszczy nas, lecz przybliża nas do Chrystusa i do Boga.